Παρουσίαση προγραμμάτων 2013-2014

Φαντάσου έναν κόσμο διαφορετικό

Υπεύθυνη καθηγήτρια:  Αγγελική Μώρου

Περίληψη

Τα παιδιά νιώθουν ότι είναι εγκλωβισμένα στην καθημερινή τους ζωή και φαντάζονται έναν κόσμο, όπου οι άνθρωποι έρχονται πιο κοντά. Η ταινία συνδυάζει χορό με ποίηση και μουσική.

Συμμετέχουν:

Αϊντίνη Έλενα, Μήτσα Θεοδώρα, Σιγάλα Ελευθερία, Τσελαρίδου Γεωργία, Χαϊντίνη Αλεξία.

Θεοδωράκης χωρίς σύνορα

"Μουσική χωρίς σύνορα" Διαθεματικό Πρόγραμμα

Στόχος αυτού του διαθεματικού προγράμματος είναι να εμβαθύνουν οι μαθητές στις ξένες γλώσσες που διδάσκονται στο σχολείο (γαλλικά, αγγλικά και γερμανικά) με έναν αποτελεσματικό, σύγχρονο και ευχάριστο τρόπο, μέσα από τη μουσική και τα τραγούδια που μεταφράστηκαν και ερμηνεύτηκαν σε αυτές τις γλώσσες. Η μουσική του συνθέτη Μίκη Θεοδωράκη, μας ενέπνευσε για να επιτύχουμε το στόχο μας.

Οι μαθητές της Γ΄ Τάξης δημιούργησαν ταινία και power point με εικονική αφήγηση της πλοκής των τραγουδιών και των    συναισθημάτων που προκαλούνται από αυτά.

Η χορωδία του σχολείου ερμήνευσε τα τραγούδια αυτά παράλληλα με την προβολή της ταινίας και του power point.

Υπεύθυνες για τη γλωσσική διδασκαλία των τραγουδιών και επιμέλεια είναι οι καθηγήτριες: Ζωή Βερνάρδου, Αναστασία Κελεσάκου και Βιργινία Αρμάου - Ρούσσου, των γερμανικών, αγγλικών και γαλλικών αντίστοιχα.

Υπεύθυνη για την ερμηνεία των τραγουδιών από τη χορωδία του σχολείου είναι η κ. Μερσίνη Θεοτοκάτου, καθηγήτρια μουσικής.

Παρουσίαση προγράμματος

Film Les amants de Teruel

Παρουσίαση Nous sommes deux

Μουσική για παρουσίαση Nous sommes deux

Θεοδωράκης στα Γερμανικά

Θεοδωράκης στα Αγγλικά

Περιβαλλοντική Ομάδα 2013-2014

Παρουσίαση του Περιβαλλοντικού Προγράμματος:

Μάνα Γη

Υπεύθυνες προγράμματος: Μένια Παναγοπούλου και Κατερίνα Αποστολάκη

Πολιτιστικό Πρόγραμμα Let's go sightseeing

Let's go sightseeing

Παρουσίαση προγράμματος

Υπεύθυνες καθηγήτριες:

Παπανδρέου Κατερίνα, Παπαδοπούλου Θεοδοσία, Κελεσάκου Αναστασία

Συμμετείχαν οι μαθητές και μαθήτριες:

Αλευράς Σταμάτης , Δημητροπούλου Δήμητρα, Ζαφειριάδου Μαρτιάνα, Ζέπου Κατερίνα,

Ισανκουλίδου Αλεξάνδρα, Ισανκουλίδου Ελένη, Καρβουνιάρη Βασιλική, Κυριακοπούλου Μαργαρίτα,

Κωνσταντινοπούλου Μάρω,Μαραγκού Σοφία, Νάνου Χρύσα, Νικολαίδη Χριστιάνα, Πουλής Γιάννης ,

Σουλέα Κωνσταντίνα, Συριώτης Δημήτρης, Τσαμάλης Γιάννης

Κινηματογραφική Ομάδα

Ταινία στο Πρόγραμμα Βιντεομουσεία 2014

Τι κρύβεις μέσα σου

Υπεύθυνη καθηγήτρια: Μαίρη Καλδή

Μια μικρή ταινία με θέμα τη βία που κρύβεται στο σχολείο.

Περίληψη
Η αφηγήτρια μας παρουσιάζει τα παιδιά του σχολείου.
Στην αρχή μιλάει για τα προτερήματα τους, αλλά αμέσως μετά αποκαλύπτει την άλλη πλευρά τους: ο ένας είναι σκληρός, η άλλη ξεπερνά τα όρια, ο τρίτος είναι πάντα μόνος κλπ. Μετά βλέπουμε σκηνές στην αυλή του σχολείου που δείχνουν τη σκοτεινή πλευρά τους. Πού καταλήγει όμως αυτό;
Ταινία που δημιουργήθηκε από  μαθητες και μαθήτριες της Κινηματογραφικής Ομάδας "Βρέχει σενάρια" του 3ου Γυμνασίου Αχαρνών και συμμετείχε στο Πρόγραμμα Βιντεομουσεία της ΔΔΕ Ανατολικής Αττικής.
Συμμετέχουν : Βρακά Αρετή, Γόντικα Φρειδερίκη, Ιωαννίδης Νίκος, Μπελεχάκης Χριστόφορος, Μπόσδα Ελένη, Ντέντα Έντισον, Ντοράτσι Αμαρίλντο, Ντούμη Αντώνης, Δαμιανίδου Φωτεινή, Πιρπιλίδη Άννα, Πιτσάκη Ευθυμία, Τιρεκίδη Παναγιώτα, Χαριτίδου Αγάπη.