Ψηφιακή ασφάλεια – eSafety

Εκτύπωση PDF

Η Ψηφιακή ασφάλεια – eSafety

Η Ψηφιακή ασφάλεια είναι πρωτίστης σημασίας για όλους μας καθώς οι κίνδυνοι είναι πολλοί και οφείλουμε να είμαστε όλοι ενήμεροι.

Ως ψηφιακοί πολίτες έχουμε δικαιώματα και υποχρεώσεις. Η ελευθερία στην έκφραση, η ασφαλής πρόσβαση στην ακριβή πληροφόριση, η ιδιωτικότητα, ο σεβασμός προς τους άλλους και η ευγένεια είναι κάποια από αυτά.

Επιπρόσθετα είναι σημαντικό να γνωρίζουμε τα ακόλουθα:

1. Είναι απαραίτητη η προστασία των προσωπικών μας δεδομένων. Όλες οι συσκευές του σχολείου μας έχουν συστήματα αντιιικής προστασίας προς αποφυγή παραβιάσεων ασφαλείας. Η χρήση τους γίνεται υπό την επίβλεψη καθηγητών και έχει οριστεί υπεύθυνος καθηγητής ο οποίος χειρίζεται κάθε πρόβλημα που αφορά σε κακόβουλο λογισμικό.

2. Για οποιαδήποτε ανάρτηση φωτογραφιών των μαθητών μας στην ιστοσελίδα του σχολείου μας ζητείται η ενυπόγραφη έγκριση των γονέων.

3. Η χρήση κινητών τηλεφώνων δεν επιτρέπεται στο χώρο του σχολείου από μαθητές . Οι γονείς είναι ενήμεροι για την πολιτική του σχολείου αναφορικά με τα κινητά τηλέφωνα.

4. Οι εκπαιδευτικοί εκτός από τις διαθέσιμες από το σχολείο ηλεκτρονικές συσκευές (H/Y,), δύνανται να χρησιμοποιήσουν και το δικό τους προσωπικό ηλεκτρονικό εξοπλισμό κατά τη διάρκεια της διδακτικής πράξης και για τις ανάγκες αυτής, αλλά και στο πλαίσιο της εκπαιδευτικής διαδικασίας γενικότερα, τηρώντας τους κανόνες ασφάλειας και τις σχετικές διατάξεις περί προστασίας των προσωπικών δεδομένων των μαθητών και των εκπαιδευτικών (νόμοι 2472/1997 (ΦΕΚ 50/τ.Α’/1997) και 3471/2006 (ΦΕΚ 133/τ. Α’/2006).

5. Πνευματικά δικαιώματα. Για οποιοδήποτε ψηφιακό υλικό φτιαγμένο από τους μαθητές και τους εκπαιδευτικούς χρησιμοποιούνται εικόνες και ηχητικά αρχεία που υπόκεινται σε άδειες Creative Commons. Οι μαθητές ενημερώνονται για τα αποθετήρια που παρέχουν υλικό βάση των αδειών Creative Commons.

6. Διαδικτυακός εκφοβισμός. Οι μαθητές του σχολείου μας ενημερώνονται για τον διαδικτυακό εκφοβισμό μέσω της δίωξης ηλεκτρονικού εγκλήματος η οποία καλείται στο σχολείο μας κάθε χρόνο.

7. Την Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου γίνεται επιπλέον ενημέρωση των μαθητών στα πλαίσια μαθημάτων.