Παρέμβαση του Κέντρου "Διέξοδος"

Εκτύπωση PDF

Μετά από πρόσκληση της Ομάδας του σχολείου μας " Ας αλληλεπιδράσουμε..." που στοχεύει στη βελτίωση των σχέσεων μεταξύ των μαθητών επισκέφθηκε το 3ο Γυμνάσιο Αχαρνών, ο κ. Παναγιώτης Τριανταφύλλου, Κοινωνιολόγος - Εγκληματολόγος και Επιστημονικό στέλεχος του Κέντρου Πρόληψης των εξαρτήσεων και προαγωγής της ψυχοκοινωνικής υγείας του του Δήμου Αχαρνών " Διέξοδος".

Η πρώτη παρέμβαση έγινε την Τετάρτη 13-4-2022 με θέμα "Διαχείριση θυμού και επίλυση συγκρούσεων" στο τμήμα Α4.  Η δεύτερη παρέμβαση έγινε την Πέμπτη 14-4-2022 στο τμήμα Α3. Οι μαθητές μέσα από την ενεργό συμμετοχή τους στις βιωματικες ασκήσεις είχαν τη δυνατότητα να μιλήσουν για τις αιτίες του θυμού τους, για την ένταση και τις διαβαθμίσεις του προσωπικού τους θυμού, για τρόπους διαχείρισης του θυμού αλλά και των συγκρούσεων που αυτός προκαλεί όταν κλιμακώνεται.

Ευχαριστούμε πολύ για την πολύτιμη βοήθεια!